Nyheter

För dig som är förälder

Kometutbildningen är till för föräldrar som har barn mellan 3-11 år samt 12-18 år och som vill hantera bråk och konflikter mer framgångsrikt.
Läs mer

Komet för professionella

Intresserad av att bli grupp- eller handledare inom KOMET? Komet är ett program som riktar sig till föräldrar som ofta hamnar i konflikter och bråk med sina barn och har svårt att hantera detta.
Läs mer

Kontakta oss

Har du frågor om Komet, frågor om föräldragrupperna eller andra funderingar? Vänligen kontakta vår Centrala organisation eller din lokala kontaktperson.
Läs mer

Kontaktpersoner för lärare

Dessa handledare är certifierade och kan handleda pedagoger i skolan samt föreläsa om Komet

Arvika:

Carina Johannesson, Dotteviksskolan
0570-81921
carina.johannesson@arvika.com

Christina Engström, Järvenskolan/Tväruds skola
0570-727070
christina.engstrom@arvika.se

Paula Johansson, Elevhälsan
0570-82681
paula.johansson@arvika.se

Wenche Nilsson, Centralskolan
0733-242253
wenche.nilsson@arvika.com


Borlänge:
Linda Carlsson, kurator Ljungbergsgymnasiet
070-2552111
linda.carlsson@edu.borlange.se

 Ekerö:

Eva-Lena Rydelius, Ekerö Resursteam
08-560 392 52, 073-660 40 90
eva-lena.rydelius@ekero.se


Gävle:

Lena Lindh, Elevstödet BoU Gävle
026-17 89 76
lena.lindh@gavle.se


Göteborg:

Anne Johansson
0709-111719
anne.johansson@jakobsdal.se

Marie Jakobsson
0707-800051
marie.jakobsson@biskopsgarden.goteborg.se

 


Haninge:

Christina Hernberg, Riksäpplet Haninge
08-777 69 15, 076-2177828
christina.hernberg@edu.haninge.se


Huddinge:

Elin Andersson, Trångsundsskolan
0739- 24 34 97
elinand@gmail.com


Järfälla:
Agneta Lorén
08-580 28 424
agneta.loren@jarfalla.se

Kerstin Lundhagen, Järfälla Kommun
073-9175917
kelufa@jfog.net

Marjatta Axelson, Järfälla resurscentrum
070-1674125
maaxja@jfog.net

________________________________________

Jönköping:

Gertrud Holmberg, Specialpedagogiska institutet
gertrud.holmberg@spsm.se

Lena Salsborn, Föräldrastödsprojektet
036-50329
lena.salsborn@jonkoping.se

Lotten Lidén-Norman, Föräldrastödsprojektet
036-102395
lotten.liden-norman@soc.jonkoping.se

________________________________________
Karlstad: 

Aina Sievert, Kvarnbergsskolan/Orrholmsskolan
070-6014688
aina.sievert@karlstad.se

Annette Carlsson
070-281 23 66
annette.carlsson@karlstad.se

Ann-Karin Palm, Klaraborgs specialpedagogiska område
054-295274
ann-karin.palm@karlstad.se
Björn Bergman, Skattkärr/Väse SO
054-87 59 00
bjorn.bergman@karlstad.se
Cristina Ebrath
christina.ebrath@karlstad.se
Else-Gerd Zetterström
else-gerd.zetterstrom@karlstad.se
Inger Lilljebjörn, Skogsbackeskolan/Färjestadsskolan
076-8340012
inger.lilljebjorn@karlstad.se
Kristina Liljeberg, Kronoparksskolan
054-297834
kristina.liljeberg@karlstad.se
Lena Elofsson, Vålbergsskolan Nors SO
070-5103787, 054-295000
lena.elofsson@karlstad.se
Maria Johansson
054-86 66 80
maria.johansson@karlstad.se
Maria Käck, Fredricelundsskolan
054-296422
maria.kack@karlstad.se
Marie Andersson, Råtorpsskolan
054 572123
marie.andersson2@karlstad.se
Marie Blixt Persson, Gruvlyckan/Wåxnäs
054-296291
marie.blixt-persson@karlstad.se
Ulla Rung, Stodene skola
054-298001
ulla.rung@karlstad.se
Ulrika Brolinson, Skåre skolområde
054-536263
ulrika.brolinson@karlstad.se

________________________________________
Lidingö: 
Kerstin Dahlgren, Lidingö stad
08-7313245, 073-0793245
kde@lidingo.se
Helena Zettermark, Tallbergets skola
08-615 2994, 073-0793371
hzettermark@yahoo.se
________________________________________
Linköping: 
 
Lena Holmberg, Specialverksamhet
lena.holmberg@linkoping.se
Lisbeth Henricsson, Specialverksamhet
013-205 799
lisbeth.henricsson@linkoping.se

________________________________________
Ludvika:
Anna Borg, Ludvika kommun
0240-86267, 073-9016035 
anna.borg@ludvika.se
Gertrud Engquist, Resursgruppen
0240-65454
gertrud.engquist@ludvika.se
Inga-Lill Rosén Henriksson, Resursgruppen
0240-86763
inga.lill.rosen.henriksson@ludvika.se
Kristina Liss, Resursgruppen
073-9016036
kristina.liss@ludvika.se
Lennart Valdemarsson
lennart.valdemarsson@ludvika.se

________________________________________
Lund:
 
Alenmyr Eva   
eval90@utb.lund.se
Ekström Marie-Louise  
fam_ekstrom@telia.com
Frostander Gill   
gifr83@utb.lund.se
Gustafsson Kerstin   
kegu92@utb.lund.se
Hultqvist Åsa    
hultqvist@veberod.com
Johansson Birgitta   
bijo04@utb.lund.se
Johansson Måsbäck Jessica 
jejo07@utb.lund.se
Kralmark Kerstin   
kkmark@telia.com
Lindblad Johan   
joh0014@utb.lund.se
Lock Kerstin   
kelo74@utb.lund.se
Nielsen Anne   
anni08@utb.lund.se
Nordström Charlotta  
charlotta.nordstrom@lund.se
Persson Anna   
anbe81@utb.lund.se
Sabeti Maja    
masa15@utb.lund.se
Sandgap Christel  
sandgap@telia.com
Sigrén Annette   
ansi31@utb.lund.se
Sonesson Linda   
liso05@utb.lund.se
Wickenberg Johan  
jowi94@utb.lund.se

________________________________________
Norrköping:

Hilma Wahlström, Djäkneparksskolan
0709-541023
hilma.wahlstrom@edu.norrkoping.se

Jane Carlsson, Kättinge skola
0125-20615
jane.karlsson@edu.norrkoping.se

________________________________________
Nyköping:

Monica Nyström, Resursteamet
0155-24 80 53, 0708-370 176
monica.nystrom@nykoping.se

________________________________________
 Skellefteå:

Agneta Lundgren
agneta.lundgren@skelleftea.se

Anita Gunnarsson, Socionom
0910-736748, 070-6711139
anita.gunnarsson@skelleftea.se

Barbro Berg, Kurator, Norrhammarskolan
0910-73 61 87
barbro.bergh@skelleftea.se

Britt-Marie Karinen
bitte.karinen@skelleftea.se

Carina Viklund, Lärare, Byskeskolan
070-3242042
carina.viklund@skelleftea.se

Carola Nilsson, Grundskollärare 1-7, Lövångersskolan
0913-10319
carola.nilsson@skelleftea.se

Karin Ekenstedt, Spec.pedagog Kågeskolan
0910-715416
karin.ekenstedt@skelleftea.se

Katrine Grönlund, Elevhälsan
0910-737447, 070-3725233 
katrine.gronlund@skelleftea.se

Kristina Norlund
kristina.norlund@skelleftea.se

Marcus Bergkvist
marcus.bergkvist@skelleftea.se

Monica Gabrielsson Lundström, Norrhammarskolan
monika.gabrielsson-lundstrom@skelleftea.se

Nicklas Brorsson
nicklas.brorsson@skelleftea.se

Thomas Hahr, Leg psykolog
070 - 221 84 76
thomas.hahr@skelleftea.se

Thomas Lindahl, Pedagogisk assistent, Skolvarvet
0910-740480
thomas.e.lindahl@skelleftea.se

Per Norberg
per.norberg@skelleftea.se

Ulrika Öhman
ulrika.ohman@skelleftea.se

Åsa Mattsson
asa.mattsson@skelleftea.se

________________________________________

Sollefteå: 

Anna-Karin Rosenlöv
0620-68 24 11
anna-karin.rosenlov@skola.solleftea.se

Anette Nilsson-Sjöberg 880 40 (Ramede)
0623-31 031
anette.nilsson-sjoberg@skola.solleftea.se

Anna-Lena Brantholm Lööw
0620-68 24 05/ 68 24 15
anna-lena.brantholm-loow@skola.solleftea.se

Ann-Sofie Eberhardson (Forsmo/Sollefteå)
070-64 96 642
annsofie_eb@hotmail.com

________________________________________
Sollentuna:

Anna-Karin Nilsson, Vaxmoraskolan
0709-18 23 96
annil_s@edu.sollentuna.se

Göran Östlund, Gillboskolorna
08-754 12 51
goost_s@edu.sollentuna.se

Maud Lövqvist, Gärdesskolan
08-508 442 50
maud.lovqvist@utbildning.stockholm.se

________________________________________
Staffanstorp:

Pi Pilotti, Specialpedagog Staffanstorps Resurscentrum
0709351286

pi.pilotti@staffanstorp.se
________________________________________
Stockholm:

Bromma:
Elisabeth Axelsson, Nya Elementar skola
08-508 07 701
elisabeth.axelsson@stockholm.se

Gunilla Bergström, Beckombergaskolan
08-508 42800
gunilla.bergstrom@stockholm.se

Enskede-Årsta-vantör:
Bodil Skoog Andersson, Enskedefältets skola
bodil.skoog-andersson@stockholm.se

Ulla Rutgersson, Enskede skola
08 50816802
ulla.rutgersson@stockholm.se

Farsta:
Gunilla Lothigius  
08-508 47624      
gunilla.lothigius@stockholm.se

Ulla Carin Mårtensson
08-508 47 100
ullacarin.martensson@stockholm.se

Hägersten/Liljeholmen:
Nicoline Isacsson, Älvsjö stadsdelsförvaltning
076-12 21 304
nicoline.isacson@stockholm.se

Hässelby/Vällingby:
Birgitta Härfast, Loviselundsskolan
08-508 04 000, 08-37 40 70, 0736-15 37 70
birgitta.harfast@stockholm.se

Margareta Lundmark
margareta.lundmark@stockholm.se

Toura Hägnesten, Utbildningsförvaltningen
08-508 33 848
toura.hagnesten@stockholm.se

Kungsholmen:
Lotta Rangne, Eiraskolan
08-508 08 000
ann-charlott.rangne@stockholm.se

Norrmalm:
Eva Lindman Marko, Rödabergsskolan
08 508 44809
eva.lindman@stockholm.se

Nick Houghton, Rödabergsskolan
08-508 44 800
nick.houghton@stockholm.se

Skärholmen:
Anna Stööp, Slättgårdsskolan
08-646 63 46
anna.stoop@stockholm.se

Christina Thorell, Söderholmsskolan
08 508 24976
christina.thorell@stockholm.se

Ing-Marie Dinnétz, Söderholmsskolan
08-508 24 978
ing-marie.dinnetz@stockholm.se

Lisbeth Rasmussen, Lillholmsskolan
08-740 15 66
lisbeth.rasmussen@stockholm.se

Raija Jääskeläinen, Lillholmsskolan/Ekholmsskolan
raija.jaaskelainen@stockholm.se

Södermalm:
Karin Eriksson Lindström, Södermalms stadsdelsförvaltning
08-508 122 27/ 076-12 12 27
karin.eriksson.lindstrom@stockholm.se

Jenny Bertvall, Preventionsenheten, Södermalms stadsdelsförvaltning
08 508 43 711
jenny.bertvall@stockholm.se

Östermalm:
Annette Smittkamp, Östermalmsskolan
08 508 444 33
annette.smittkamp@stockholm.se

Övriga kontaktpersoner i Stockholm:
Gunilla Turesson-Morais, Manillaskolan
gtm@ma.spm.se

Joan Holmgren
070-728 36 72
joan.holmgren@telia.com

Linnea Wigg, legitimerad psykolog, Vantörs stadsdelsförvaltning 
073-5075990
wigg@wigg.se

Maria Hällström, Söderstöd AB
08-702 20 89, 070-760 16 75
mariah@soderstod.se

Stefan Grapenmark
stefan.grapenmark@utbildning.stockholm.se

Therese Halt, Västbergaskolan AB
08-56316100
therese.halth@vastbergaskolan.com

________________________________________
Sundbyberg:

Birgitta Leymann
08-706 88 46, 0708-268 314
birgitta.leymann@sundbyberg.se
________________________________________
Sunne:

Martina Ullenius 
0565-16 492
martina.ullenius@sunne.se

Susanne Eklund, Specialpedagog, Fryxellska skolan
0565-156 74, 070-320 15 89
susanne.eklund@sunne.se

________________________________________
Tyresö:

Annika Theorin, Breviks skola
annika.theorin@yahoo.com

________________________________________
Upplands Väsby:

Ulla Gilbe
ulla.gilbe@upplandsvasby.se
________________________________________
Värmdö:

Aase Carlsson, Djuröskolan
aase.carlsson@varmdo.se

Anita Fredrixon Dalman, Hemmesta 6-9 Värmdö
08-574 60 900 (skola), 08-7150155 (hem)
anita.dalman@varmdo.se

Ewon Törnblom, Resursskolorna i Värmdö Kommun
0793 88 46 43
ewon.tornblom@varmdo.se

________________________________________
Västerås:

Ann Hammarström, Hällbyskolan
021-354422, 070-482 49 17
ann.hammarstrom@edu.vasteras.se

Eva Lotta Wahlstedt, Wenströmska Särskolegymnasiet
021-399092
eva-lotta.wahlstedt@vasteras.se

Issis Melin, Bäckbyskolan
073-96 17 959
issis.melin@vasteras.se

Kerstin Sandström, Vallbyskolan
021-303 608
kerstin.sandstrom@edu.vasteras.se

Lena Larsson, Emausskolan
lena.larsson@edu.vasteras.se

Maggie Johansson Gustafsson, Skolor Norr
021-39 76 36   
maggie.johansson.gustafsson@vasteras.se

________________________________________

Åsele:  

Marita Sandström, Åsele Centralskola
marita.sandstrom@asele.se

________________________________________

Östersund:

Annica Edström
063-144 118, 073-27 32 410
annica.edstrom@ostersund.se