Nyheter

För dig som är förälder

Kometutbildningen är till för föräldrar som har barn mellan 3-11 år samt 12-18 år och som vill hantera bråk och konflikter mer framgångsrikt.
Läs mer

Komet för professionella

Intresserad av att bli grupp- eller handledare inom KOMET? Komet är ett program som riktar sig till föräldrar som ofta hamnar i konflikter och bråk med sina barn och har svårt att hantera detta.
Läs mer

Kontakta oss

Har du frågor om Komet, frågor om föräldragrupperna eller andra funderingar? Vänligen kontakta vår Centrala organisation eller din lokala kontaktperson.
Läs mer

Hur anmäler jag mig?


Bor du i Stockholm stad och är du intresserad av att gå i en föräldragrupp? Anmäl dig här.  

OBS! Bor du i annan kommun än Stockholm kan du inte anmäla dig här utan vänd dig till din lokala kontaktperson enligt listan nedan.


Bromma
Lotta Ströman
lotta.stroman@stockholm.se

08-508 06170

Enskede-Årsta / Vantör
Lena Eidebo
lena.eidebo@stockholm.se
08-508 20162
076-12 20162
 

Farsta 
Gabriella Luoma
g
abriella.luoma@stockholm.se
0
8-508 18129


Hägersten-Liljeholmen
Dan Forsström

dan.forsstrom@stockholm.se
08-508 23386
Cathrin Grahn-Möller
cathrin.grahn-moller@stockholm.se

08-508 22354, 076-122 23 54

Eva Backlund
eva.m.backlund@stockholm.se

08-508 22513, 070-472 23 63
Nina Wagellö
nina.wagello@stockholm.se

08-508 22513, 070-472 29 21

 
Hässelby-Vällingby
Alison Salinas
alison.salinas@stockholm.se
08-508 05033
Suzan Jacobsson

suzan.jacobsson@stockholm.se
08-508 04000
 
Kungsholmen
Jeanette Lindström
08-508 08363
Fredrica Persson
08-508 08458

Norrmalm
Susanne Carlberg
susanne.carlberg@stockholm.se

08 - 508 09217

Rinkeby-Kista
Louise "Lolo" Jansson
louise.jansson@stockholm.se

08-508 10397, 076-120 13 97
Lena Wuopio
lena.wuopio-hammarstrom@stockholm.se

08-508 01543

 

Skarpnäck
Eva Brask
ewa.brask@stockholm.se

08-508 17302

Skärholmen
Therese de Laval
therese.de.laval@stockholm.se

 

Spånga-Tensta
Gerd Lundquist
ger.lundquist@stockholm.se

08-508 41963
 

Södermalm

Anna Olsson

anna.e.olsson@stockholm.se

 

Älvsjö
Nicoline Isacson
nicoline.isacson@stockholm.se

08-508 21304

Östermalm
Stina Thurfjell Broksten
stina.thurfjell@stockholm.se

08-508 10 337

 

Bor du utanför Stockholm stad gör du en intresseanmälan hos din lokala kontaktperson (se nedan).    

Arvika
Therese Dahlin
therese.dahlin@arvika.se
0570-819 78

Bollnäs
Sofia Rudman Palm
sofia.rudman.palm@lg.se

0278-384 74

Borlänge
Gerd Edström
gerd.edstrom@borlange.se

0243-660 52

Botkyrka - Prima
Helena Rydell
helena.rydell@primabarn.se
08-580 07 109

Danderyd
Birgitta Jonsson, Komet 3-11 år
familjeteamet@danderyd.se
Sabine Aspholm, Komet 12-18 år
fältteamet@danderyd.se

Enköping
Elisabet Lindblom Larsson
elisabet.lindblom-larsson@enkoping.se
0171-62 51 18

Eskilstuna
Terry Jobe
terry.jobe@dll.se
016-104 317

Forshaga
Joachim Aude
joachim.aude@forshaga.se
0730-48 28 34
Linda Olson
linda.olson@forshaga.se
054-17 22 72

Gnesta
Astrid Thörner
astrid.thorner@gnesta.se

0158-27 53 13, 070-340 05 00

Gotland
Timo Hougaard
timo.hougaard@gotland.se
0498-26 84 08

Grästorp
Mattias Ymefors
mattias.ymefors@grastorp.se

070-213 59 12

Gällivare
Kerstin Palovaara
kepa02@kommun.gellivare.se
076- 133 26 19

Gävle
Carina Hallberg
Barn- och familjehälsan
carina.hallberg@lg.se

026-15 74 31

Göteborg
Anna-Lena Nellrup
anna-lena.nellrup@norrahisingen.goteborg.se

0707-85 13 76
Anne.Johansson
anne.johansson@stenungsund.se

0733-15 48 21

Göteborg BUP
Malin Lindholm
031-342 02 07
malin.u.lindholm@vregion.se

Habo
Helene Ottevik-Karlsson
helene.ottevik-karlsson@habokommun.se

036-442 83 95

Hallstahammar
Anna Johansson
anna.johansson3@hallstahammar.se

0220-245 82, 070-169 45 89
Anna Wickström
anna.wickstrom@hallstahammar.se

0220-245 89
Annica Greis
annica.greis@hallstahammar.se

0220-245 80

Halmstad
Helene Olsson
helene.olsson@halmstad.se
035-18 27 39

Hammarö
Eva Vilhelmsson
eva.vilhelmsson@hammaro.se
054-51 51 73
Carina Larsson
carina.larsson3@hammaro.se

054-51 51 29

Hjo
Åke Josefsson   
ake.josefsson@hjo.se

0503-354 40

Håbo
Anne Bäcklund
anne.backlund@bildning.habo.se

0171-525 27

Järfälla
Ann-Christin De Jong
ann-christin.de.jong@jarfalla.se

08-580 286 66

Jönköping
Magdalena Blomgren 
magdalena.blomgren@jonkoping.se
036-10 74 49,  0703-04 01 71 

Kalmar
Lisa Lockman
lisa.lockman@kalmar.se
0480-450 876

Karlshamn
Adriana Jörnestål
adriana.jornestal@karlshamn.se

0454-810 35, 816 48

Karlstad
Christina Alster
christina.alster@karlstad.se

054-540 32 38
Inger Häger
inger.hager
@liv.se
0761-15 77 24


Kiruna
Lisbedt Holmberg
lisbedt.holmberg@gmail.com
0980-706 48
Inger Mattson
inger.mattsson@skola.kiruna.se
0980-706 48

Köping
Helén Tångrot

helen.tangrot@koping.se
0221-255 23

Lidingö
Lisa Ekman
len@lidingo.se
08-731 33 43 

Lidköping
Mari Berling, Lidköpings kommun
mari.berling@lidkoping.se

0510-77 10 18

Lilla Edet
Ewa Ivarsson-Larsson
ewa.ivarson-larsson@lillaedet.se

070-659 63 01

Linköping
Irene Mattson
irene.mattsson@linkoping.se
013-20 72 72

Lomma
Bengt-Åke Olsson
bengt-ake.olsson@lomma.se

073-341 12 79

Lund
Linda Blümke, Komet 3-11 år
linda.blumke@lund.se

046-35 56 56
Linda Barstrom, Komet 12-18 år
linda.barstrom
@lund.se
046-359 91 30

Norrköping
Catrine Alexanderson, Socialkontoret/Centrum Norrköpings kommun
catrine.alexanderson@norrkoping.se

011-15 20 65, 073-020 20 43

Norrtälje
Margareta Jansson Lundström
margareta.jansson-lundstrom@norrtalje.se

0176 - 710 19, 070 - 515 48 61

Nykvarn
Kaisa Linder
kaisalinder@hotmail.com

08-552 48 868

Nyköping
Ann-Karin Hammar
anna-karin.hammar@nykoping.se

0155-45 70 71

Orsa
Annette Henriksson
annette.henriksson@orsa.se
0250 - 55 21 72

Ovanåker
Sofia Rudman Palm
sofa.rudman.palm@lg.se

0278-384 74

Piteå
Karin Efverström
karin.efverstrom@pitea.se

Ronneby
Ulrika Fjällbrink

ulrika.fjallbrink@ronneby.se

0457-61 81 16
Veronika Jönsson
veronika.jonsson@ronneby.se

0457-61 84 90

Salem
Linda Strömberg, Familjecentralen Salems kommun
linda.stromberg@salem.se

0707-23 94 04

Sjöbo
Ann Levin
Råd & stödenheten
radochstod@sjobo.se
0416-27 300

Skellefteå
Thomas Hahr
thomas.hagr@skelleftea.se

0910-71 27 19, 070-221 84 76

Skövde
Paula Örtemark
0500-49 88 65
Patrik Friberg
0500-49 88 66

Länk för änmälan: http://www.skovde.se/Socialt-stod1/barn--och-ungdomsavdelningen/Intresseanmalan-Komet/

Sollefteå
Sven-Erik Eriksson
sven-erik.eriksson@solleftea.se
0620-68 25 68, 070-191 28 34, 076-135 40 90
Katharina Hammarstrand
katharina.hammarstrand@solleftea.se
070-56 45 068

Sollentuna
Lars Johansson
lars.johansson@sollentuna.se

08-579 223 53

Solna
Maja Söderlund

maja.soderlund@solna.se
073-660 94 95

Solna BUP
Liisa Himanka
liisa.himanka@sll.se
08-514 525 67

Staffanstorp
karin Herrlander
foraldrakomet@staffanstorp.se
046-25 13 04

Stenungsund
Anne Johansson
anne.johansson@stenungsund.se

0733-15 48 21
 
Storfors
Ewa Hallberg
ewa.hallberg@storfors.se

Sundsvall
Susanna Eliasson
susanna.eliasson@lvn.se
060-18 28 86

Sunne
Eva-Lena Jansson
eva-lena.jansson@sunne.se
0565-162 68

Söderhamn
Sofia Rudman Palm
sofia.rudman.palm@lg.se

0278-384 74

Södertälje
Li Nordin
li.nordin@sodertalje.se
08-523 021 61, 076 - 648 23 90

Tidaholm
Eva Svensson
eva.svensson@tidaholm.se

0502-60 62 33

Tierp
Susanne Karlsson
susanne.karlsson@tierp.se
0295-108 21,  070-239 86 95

Torsby
Eva-Lena Roman
eva-lena.roman@torsby.se
070-379 99 43, 0560-161 56

Tranås
Birgitta Bratt
birgitta.bratt.ifo@tranas.se
0140-688 70

Uddevalla
Maria Björkman, Bup-mottagningen Uddevalla kommun
maria.bjorkman@vgregion.se

0522-939 86

Mareen Promnitz
mareen.promnitz@vgregion.se

Upplands Väsby

Helene Hagberg
helene.hagberg@upplandsvasby.se

08-590 971 73
Anneli Josefsson
anneli.josefsson@edu.upplandsvasby.se

08-590 976 79

Uppsala
Sara Rydqvist
Habiliteringen för barn och vuxna
sara.rydqvist@lul.se

018-611 68 42

Vallentuna
Matti Raskinen
matti.raskinen@vallentuna.se

08-587 857 47
Thomas Nordell
thomas.nordell@skolor.vallentuna.se

070-745 71 17

Varberg
Charlotta Antonsson
charlotta.antonsson@regionhalland.se

0340-48 15 31

Vingåker
Henning Samuelsson
henning.samuelsson@vingaker.se
070-585 04 35

Vänersborg
Helen Svantesson
helen.svantesson@vanersborg.se

0521-72 18 00

Värmdö
Aase Odqvist
aase.odqvist@hotmail.com

Västerås
Lotta Stridh Tingberg
ann-charlotte.strid.tingberg@vasteras.se

021-39 85 90,   0765-69 20 96

Älvkarleby
Ingrid Sjögren
ingrid.sjogren@alvkarleby.se
026-832 23
070-214 23 10

Östersund
Sigrid Landgren
sigrid.landgren@ostersund.se
063-14 47 88, 076-106 10 63

Österåker
Mats Granath - Komet 12-18 år
mats.granath@osteraker.se

073-625 20 36

Ingrid Stenling
komet311@osteraker.se


Pirkko Lunneborg
0736-44 38 76

Överkalix och Övertorneå
Jeanette Hademalm Berg
jeanette.hademalm-berg@overkalix.se

070-107 67 09